Comunitatea Salmen
Bun venit pe Forumul Sallmen Community !!!

Pentru a vedea tot forumu trebuie sa va inregistrati !!!

Sallmen Forum Community Welcome!

To see all forum you must register!

Comunitatea Salmen
Bun venit pe Forumul Sallmen Community !!!

Pentru a vedea tot forumu trebuie sa va inregistrati !!!

Sallmen Forum Community Welcome!

To see all forum you must register!

Comunitatea Salmen
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Salmen Comunity o comunitate de Counter-Strike, Metin2 etc.. .
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 [2012] sfarsitul lumii?

In jos 
4 participanți

Sfarsitul lumii?
Da din cate stiu
[2012] sfarsitul lumii? Empty13%[2012] sfarsitul lumii? Empty
 13% [ 1 ]
Nu cred decat in ce vad si aud
[2012] sfarsitul lumii? Empty63%[2012] sfarsitul lumii? Empty
 63% [ 5 ]
Trec cu vederea si astept rezultatul la final
[2012] sfarsitul lumii? Empty24%[2012] sfarsitul lumii? Empty
 24% [ 2 ]
Total voturi : 8
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
DQR1N3L
Membru Activ
DQR1N3L


masculin Numarul mesajelor : 306
Data nasterii : 10/08/1988
Data de inscriere : 01/12/2009
Varsta : 36
Localizare : Tecuci/Galati

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyJoi Mai 27, 2010 2:34 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2012 - Sfarsitul Lumii? Aparent lumea se va sfarsi pe 21 Decembrie 2012. Da, ai citit bine! Vine sfarsitul lumii! Intr-un
fel sau altul omenirea va avea de suferit schimbari majore care vor duce la pierderi de vieti si tot
ceea ce am creat si ne inconjoara va inceta sa existe. Deci ce e de facut? Nu va mai faceti
planuri pe viitor, nu mai investiti timp si bani in nimic, nu mai visati sa va cumparati case, masini.
Faceti doar acele lucruri nebunesti sau nu,pe care ati vrut sa le faceti dintotdeauna crezand ca
aveti destul timp la dispozitie. Mai aveti putin timp sa va bucurati de voi insiva inainte de...sfarsit.
Cam asta spun majoritatea celor care au facut o pasiune din acest fenomen, aceasta credinta
ca in 2012 se va intampla ceva major. O credinta care din cate am observat se ramifica in 2
directii - cei care sunt pesimisti si cred ca e sfarsitul asa cum apare prevestit in Biblie, proorociri
independente ale unor culturi (sau secte) si chiar scenarii ale unor filme SF, horror, etc; si cei care
cred intr-o transformare, o trecere la un nivel superior din toate punctele de vedere. Un upgrade
(pentru fanii industriei IT). Ok, acum o sa ma leg in special de ramura pesimista care prevede un
2012 dezastruos.
Cu totii stim ca au existat mereu astfel de prevestiri. De moment sau nu, prevestiri facute de
oameni stinsi de mult timp sau de contemporani - Dar..minune! Inca suntem aici. Iar tu in acest
moment citesti ceea ce am scris eu, un pic frustrat de nivelul de dezinformare la care s-a ajuns in
zilele noastre si de lenea unora de a se interesa mai mult inainte de a crede ceva sigur...
De ce este 2012 atat de important si de promovat in contextul sfarsitului iminent? Sa incepem
cu dovada suprema pe care o pun in fata cei pro-apocalipsa: calendarul Maya - calendar care se
pare ca se opreste brusc la data de 21 Decembrie 2012 (o data calculata, tradusa de oamenii de
stiinta si nu de mayasi care nu aveau idee despre tipul nostru de calendar). Faptul ca acest
instrument de masurare al timpului nu trece de 2012, alimenteaza credinta multor oameni din
toate zonele si culturile existente pe planeta, ca un sfarsit al lumii ne asteapta cuminte (sau nu).
Lucrul interesant este ca lumea a uitat de profetiile lui Nostradamus, de eroarea Y2K (care ar fi
trebuit sa distruga lumea in anul 2000), crash-urile bancare, efectul de sera, etc. Atentia este
concentrata pe 2012 si planeta X (un alt motiv de ingrijorare al celor pro-apocalipsa).
Din pacate pentru cei care asteapta ceva in 2012...am vesti proaste. Din surse sigure pe care le voi numi pe parcursul acestui document. Cateva informatii despre civilizatia Maya Orientul si Europa nu au fost singurele zone ale Terrei care au dat nastere unor civilizatii
infloritoare. Lucru confirmat de dovezile lasate in urma de o civilizatie avansata numita Maya.
Civilizatie a carei imperiu se pare ca acoperea cam tot sudul Mexicului de astazi, Guatemala,
Belize, Salvador si portiuni din Honduras. Mayasii au lasat in urma dovada unor cunostinte
uimitoare atat in arhitectura cat si astronomie si au avut un impact profund din punct de vedere
cultural, asupra intregii Americi Centrale - posibil si a unor zone mai indepartate daca este sa
amintim numeroasele coincidente privind cunostintele altor culturi si civilizatii de pe intreg
mapamondul.
Incepand cu anul 3000 i.e.n. apar anumite jocuri, strans legate de religie si astronomie. Asta
datorita faptului ca mayasii le combinau pe cele doua intr-o singura ocupatie. Un astfel de joc
avea ca scop lovirea unei mingi cu soldurile, capul si picioarele peste o linie. Astfel de obiceiuri
erau strans legate de miscarea Soarelui in jurul Terrei, iar cel ce se juca se considera un fel de
zeu al Soarelui. Insa unii cercetatori sugereaza ca aceste practici se datorau nevoii mayasilor, o
societate agricola, de a tine seama de ciclicitatea evenimentelor. Templele si edificiile in care se
practicau aceste jocuri aveau rolul de observatoare astronomice. Astfel atunci cand Soarele sau
constelatia Orion aparea intr-un anumit punct vazut de pe observator, acest fapt insemna
inceperea primaverii
(de remarcat ca si egiptenii foloseau canalele din piramide pentru a determina momentul cand
faraonul urma sa renasca). Astfel de structuri au fost folosite si pentru a desemna un calendar, de
exemplu piramida de la El Taj'n din Mexic care are 356 de trepte, fiecare treapta desemnand o zi
din an. Spre deosebire de astronomii din celelalte colturi ale lumii, mayasii erau preocupati indeosebi de pasajul zenital al Soarelui. Acesta are loc atunci cand Soarele trece peste latitudinea mayasa de 23,33 de grade Nord (tropicul racului = 23,27 grade Nord). Aceste treceri ale soarelui pot avea loc doar la tropice. Ca un fapt interesant se observa ca majoritatea oraselor mayase erau situate la sud de acest meridian. Mayasii aveau cunostiinte despre miscarea planetelor, Calea Lactee, Soare, Luna si aveau
chiar si un calendar foarte precis care putea fi folosit pentru a prezice eclipse si aparitii ale
planetei Venus cu o eroare de 1 zi la 6000 de ani.
Cele mai importante marturii provin din Codecul Dresden scris candva in jurul perioadei 1500-
800 i.e.n. Aceasta reprezinta o fasie lunga de 3,5 metri, aranjata in 39 de foi. De aici aflam ca
planeta Venus era aproape la fel de importanta ca si Soarele si se presupune ca ei cunosteau
aceasta planeta mult mai bine decat restul civilizatiilor. Acestia stiau spre exemplu de ciclul de
584 de zile la care Venus apare intr-un anumit punct. Foarte important pentru mayasi erau
momentele de rasarit heliacal si de conjunctie inferioara - In timpul conjunctiei inferioare, Venus
este situata intre Terra si Soare si este invizibila pe o perioada de 8 zile. Dupa aceea vine
momentul primei zile cand este vizibila la rasarit, moment numit "rasarit heliacal". Mayasii isi
bazau chiar razboaiele dupa pozitia planetelor Venus si Jupiter iar in timpul conjunctiei superioare
faceau sacrificii umane. In total Codecul Dresden contine 5 repetitii ale ciclului lui Venus (2920 de
zile). De o mare importanta era si Mercur pentru care au calculat un interval de 2200 de zile
pentru a rasari si a apune in acelasi loc.
Soarele urmareste pe cer o linie imaginara numita ecliptica, acest lucru fiind observat de
mayasi care in localitatea Chichen Itza au contruit o piramida, numita in prezent "piramida El
Castillo" (destinata zeitei-sarpe Kulkulcan), si unde se poate observa la apus un sarpe care urca
treptele piramidei (365 de trepte, adica numarul de zile dintr-un an) in timpul echinoctiilor de
toamna si primavara. Surprinzator este ca la anumite date, Pleiadele se afla situate exact
deasupra varfului piramidei. Mayasii au efectuat probabil numeroase observatii ale eclipticii, din
moment ce au ajuns sa creeze astfel de jocuri de umbre la momentele respective. Sarpele ce
apare pe piramida El Castillo poate fi pus in legatura cu imaginea lor asupra eclipticii pe care o
vedeau ca pe un sarpe cu doua capete. Cunoscand ecliptica, ei cunosteau mai mult ca sigur si
faptul ca planetelor o urmau de asemenea iar constelatiile parcurse ramaneau identice pe
parcursul timpului. Astfel ei au cunoscut o oarecare forma de zodiac, insa in prezent nu
cunoastem care erau figurile identificate de ei pe cer. Tot ce stim este ca probabil scorpionul lor
era identic cu cel din zilele noastre si ca aveau niste constelatii asemanatoare unor jaguari, serpi,
lilieci, testoase si alte figuri de animale native. Un alt lucru stiut este acela ca numele Pleiadelor
era Tz'ab si reprezentau un sarpe cu clopotei.
Calea Lactee era vazuta de mayasi ca un arbore al vietii sau "Wakah-Chan" (Wak=sase /
K'an= sarpe sau cer). Pomul era considerat drept atunci cand constelatia Sagetatorului (langa
aceasta, galaxia Calea Lactee taie ecliptica) era deasupra orizontului in timpul verii iar norii stelari
vizibili erau vazuti ca "pomul vietii" de unde a aparut Viata. In timpul iernii Calea Lactee era
numita "Sarpele cu oase albe" si chiar daca aceasta parte a galaxiei nu era atat de stralucitoare
ca cea vizibila vara, se puteau observa totusi portiuni stralucitoare. Langa constelatia Gemenilor,
Calea Lactee taie ecliptica pe timpul iernii, aproximativ in aceeasi regiune unde este situat
Soarele in timpul solstitiului de vara.
Mayasii foloseau un instrument astronomic numit "tub zenital" pentru observarea trecerii zenitale a anumitor obiecte. Acesta era format dintr-un tub lung ce ducea la o camera interioara. De asemenea au dezvoltat un calendar foarte precis care ii ajuta la prezicerea unor
evenimente astronomice (cum sunt eclipsele de soare sau de luna) ori la muncile agricole si
ceremonii. Calendarul mayas a fost studiat in detaliu si gratie unor cercetari minutioase putem
acum realiza transformarea datelor mayase in datele corespunzatoare calendarului iulian sau
gregorian (coeficientul de zile ce trebuie adaugat este dupa ultimele calcule de 622,261 zile.
Estimari vechi sugerau 584,283 sau 584,285). Mayasii au adaugat o componenta lunara
calendarului lor. Numarul de zile era de 29 si 30, ele alternand luna de luna. Stiind ca perioada
sinodica a lunii este de 29,5 zile, acestia au putut introduce Luna in calendarul lor si au realizat
prezicerea eclipselor. Calendarul mayas a fost descifrat in mare parte acum un secol si in prezent
stim ca acestia credeau ca istoria lumii este formata din epoci distincte, care dureaza aproximativ
4000 de ani fiecare (1 366 560 de zile - interesant este urmatorul fapt: campul magnetic al
soarelui se inverseaza dupa aproximativ 1 366 040 zile). La finalul acestor ciclii ei presupuneau
ca lumea este distrusa de catastrofe - fiecare final fiind diferit (fie prin foc, ploi sau vant) Conform
calendarului mayas, era prezenta a inceput la data de 11 august 3114 i.e.n. si se va incheia la 21
decembrie 2012 e.n. . De remarcat ca data de 3114 i.e.n corespunde cu rezultatul la care au
ajuns sotii Edith si Alexander Tollman cu privire la un impact meteoric in anul 7640 i.e.n. respectiv
3150 i.e.n. in Marea Mediterana. Un calcul simplu ne duce la concluzia ca intervalul de timp
dintre cele doua impacturi meteorice este de 4490 de ani, adica aproximativ cam cat are o epoca
mayasa. Prin urmare se poate presupune ca vechii mayasi detineau marturii ale populatiilor pre-
columbiene despre un impact in 7640 i.e.n. si 3150 i.e.n iar pe baza acestora si a calendarului lor
au facut anumite estimari care i-a determinat sa afirme ca actualul ciclu se va termina pe 21
decembrie 2012 aproximativ in acelasi mod. Catastrofic. De asemenea in estimarile lor este
posibil sa se fi folosit si de durata de inversare a campului magnetic solar care ar fi putut fi
recunoscut dupa o crestere a luminozitatii cauzate de numeroasele eruptii solare. Anumiti
astronomi moderni au observat cateva stele care devin foarte stralucitoare pe un interval de o ora
pana la cateva zile.
Mayasii au folosit in general trei calendare. Primul, "Tzolk'in", era un calendar lunar folosit in
scopuri astrologice si era bazat pe un an de 260 de zile si corelat cu perioada gestatiei la om. Al
doilea, numit "Ka'haab" era un calendar solar si avea 365,2420 zile, fiind folosit in scopuri
agricole si zilnice - iar al treilea calendar numit si "calendarul numaratorii lungi" era folosit pentru
predictii pe termen lung, fiind alcatuit din 13 cicli numiti "baktun" (unde un baktun avea 144 000
de zile). Calendarele mayase au fost ulterior preluate de catre tolteci si azteci.
Spre deosebire de egipteni si sumerieni, mayasii isi incoronau regii in functie de pozitia
stelelor. K'atum era celebrat la fiecare 20 de ani (20 fiind si un numar foarte important pentru ei)
cand conducatorii ridicau stele pe care se infatisau imbracati in haine de ceremonie picate cu
simboluri ale "copacului vietii", Calea Lactee, iar in maini purtau un toiag de ceremonii ce
reprezenta sarpele cu doua capete ale eclipticii. Astfel acestia se legau de zeii cerului.
Un numar relativ mare de mayasi inca traiesc si in zilele noastre ducand mai departe
obiceiurile si traditiile stravechi. (informatie furnizata de Muzeul de Istorie din Ciudad de Mexico,
Mexic)
Referinte: - Francu M. "Istoria Astronomiei" - 2004
- Alexescu M., Balaban A., Comanescu A., Debu M., Giurgiu I., Zecheru N.
"De la Pamant la Stele" - Editura Ion Creanga, 1983
- Bauval R., Gilbert A. "Misterul constelatiei Orion" - Editura Aquila, 1993-2003 - Cohen R. "Egiptul faraonilor" - Editura Prietenii Cartii, 2000 - Constantin D. "Civilizatia Asiro-Babiloniana" - Editura Sport-Turism, 1981 - Francu M. "Totul despre Univers" - , 2003 - Swedlow N. M. "The Babylonian Theory of the Planets" - Princeton Univ. Press, 1998 - Knight C., Lomas R. "Aparatul lui Uriel" - Editura Aquila, 1993-2002


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Laughing haha! sa fie adevarat? nail biting
Sus In jos
https://salmen.all-up.com/
~thereau~
Membru Activ
~thereau~


masculin Numarul mesajelor : 750
Data nasterii : 25/04/1992
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 32
Localizare : Pascani/Iasi

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyVin Mai 28, 2010 12:51 am

Ce sa mai vorbim ..sfarsitul e aproape si ceea ce am vazut pe videoclip nu stiu ..cred ca nimeni nu are de unde sa stie ce va fi in 2012 sunt presupuneri care par a se adeveri....
Sus In jos
TnG*Reaper M-16
Membru Activ
TnG*Reaper M-16


masculin Numarul mesajelor : 1045
Data nasterii : 16/10/1997
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 27
Localizare : Prahova

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyVin Mai 28, 2010 4:50 am

nu cred in asa ceva gandesc rational... oricum sfarsitul va veni:D da nu stim cand da orikum nul prindem noi:))Laughing
Sus In jos
DQR1N3L
Membru Activ
DQR1N3L


masculin Numarul mesajelor : 306
Data nasterii : 10/08/1988
Data de inscriere : 01/12/2009
Varsta : 36
Localizare : Tecuci/Galati

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyVin Mai 28, 2010 11:05 am

2012 pfffff ink 2 ani! am timp sa-mi fac de cap Love Rolling on the floor
Sus In jos
https://salmen.all-up.com/
~thereau~
Membru Activ
~thereau~


masculin Numarul mesajelor : 750
Data nasterii : 25/04/1992
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 32
Localizare : Pascani/Iasi

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyVin Mai 28, 2010 11:12 am

buna ideea acum dar s-ar putea sa regreti pe urma(sau poate nu ) depinde de multe evenimente
Sus In jos
DQR1N3L
Membru Activ
DQR1N3L


masculin Numarul mesajelor : 306
Data nasterii : 10/08/1988
Data de inscriere : 01/12/2009
Varsta : 36
Localizare : Tecuci/Galati

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyVin Mai 28, 2010 11:17 am

chiar dak nu vine sfarsitul lumii cel putin raman cu inima impacata k nu am pierdut tineretea Big grin oricum tot imi fac de cap, dar acum am un MOTIV! Rolling on the floor)))
Sus In jos
https://salmen.all-up.com/
~thereau~
Membru Activ
~thereau~


masculin Numarul mesajelor : 750
Data nasterii : 25/04/1992
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 32
Localizare : Pascani/Iasi

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyVin Mai 28, 2010 11:24 am

Asa este macar sa profitam de acesti ani ca viitorul nu suna bine ....macar cat mai avem timp ca apoi cine stie ce va fi....
Sus In jos
TnG*Reaper M-16
Membru Activ
TnG*Reaper M-16


masculin Numarul mesajelor : 1045
Data nasterii : 16/10/1997
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 27
Localizare : Prahova

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptyVin Mai 28, 2010 12:07 pm

nu va fi nimic:))))))Rolling on the floor bun sfatu lu dorinel sa profitam:))
Sus In jos
IM[0]RTAL
Membru Activ
IM[0]RTAL


masculin Numarul mesajelor : 139
Data nasterii : 07/12/1992
Data de inscriere : 25/03/2010
Varsta : 31
Localizare : ...

[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? EmptySam Mai 29, 2010 11:15 pm

sper sa nu fie Laughing ca nu ma mai pot juca CS cu GAGA Laughing si altii ma
Sus In jos
Continut sponsorizat





[2012] sfarsitul lumii? Empty
MesajSubiect: Re: [2012] sfarsitul lumii?   [2012] sfarsitul lumii? Empty

Sus In jos
 
[2012] sfarsitul lumii?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Primele 3 goluri ale lumii
» Top 10 jocuri din 2012
» 2012 – Film de catastrofa, SF
» Counter-Strike 1.6 Gothic Edition v7.0 2012
» Nostradamus 2012 DVDRip XviD-TBS(No Rars)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunitatea Salmen :: Discutii / Diverse / Jocuri :: Discutii si OffTopic-
Mergi direct la: